26.09.2023. NOVI SAD – U Edukativnom centru za obuke u profesionalnim i radnim veštinama iz Novog Sada danas je održano svečano otvaranje Biblioteke Edukativnog centra i obeležavanje Evropskog dana jezika kojem su prisustvovali predstavnici Pokrajinskih institucija, na čelu sa potpredsednikom Pokrajinske vlade Brankom Ćurčićem.
Evropski dan jezika ima za cilj promociju višejezičnosti u celoj Evropi verujući da jezička raznolikost predstavlja način za postizanje većeg stepena međukulturološkog razumevanja i važnu komponentu bogatog kulturološkog nasleđa našeg kontinenta. Na inicijativu Saveta Evrope u saradnji sa Evropskom komisijom, Evropski dan jezika proslavlja se 26. septembra svake godine od 2001.
Prigodnim programom Edukativni centar se osvrnuo na značaj učenja novih jezika, negovanje poštovanja i uvažavanja kulture i tradicije zemalja Evrope, ali i na veliku važnost očuvanja i razvoja maternjeg jezika, promovisanja jezičke kulture, raznovrsnosti i višejezičnosti.
Učenici Saobraćajne škole “Pinki” izveli su kratku predstavu pod nazivom “Jezik je krv i biće jednog naroda”. U toku predstave prisutni su imali priliku da čuju odlomak iz eseja Isidore Sekulić “O kulturi”, odlomak iz eseja Ive Andrića “O priči i pričanju”, kao i pesmu Petra Preradovića “Rodu o jeziku”, upoznavši se sa razmišljanjima o jeziku velikana naše književnosti.
Ovom prilikom prisutnima je predstavljen dosadašnji rad i bibliotečki fond kojim raspolaže Biblioteka Edukativnog centra. U svom obraćanju v.d. direktora Edukativnog centra prof. dr Aleksandar N. Ašonja osvrnuo se na potrebu Edukativnog centra za osnivanjem biblioteke kako bi se njihovim polaznicima obezbedila odgovarajuća stručna literatura u toku pohađanja obuka, ali i kako bi uskladili svoje poslovanje sa zakonskom regulativom u Republici Srbiji i planovima u narednom periodu, naglašavajući da je cilj Edukativnog centra da bude usmeren na izvođenje obuka koje su akreditovane, odnosno javno priznate, jer one garantuju veći kvalitet obuka.
„Pokrajinska vlada je još 2010. godine osnovala Edukativni centar i njegov značaj možemo predstaviti kroz broj nezaposlenih lica koja se nalaze na Nacionalnoj službi za zapošljavanje u Gradu Novom Sadu. Podatak da je 2013. godine u Nacionalnoj službi Novi Sad bilo oko 30.000 nezaposlenih ljudi na evidenciji, dok je na kraju 2022. godine bilo svega nešto malo preko 11.000 ljudi govori i o tome da je svrha jedne ovakve institucije vrlo korisna za naše društvo i za našu ekonomiju“, izjavio je u svom obraćanju Branko Ćurčić, potpredsednik Pokrajinske vlade.
U svom obraćanju potpredsednik Pokrajinske vlade istakao je i sledeće: „Evropski dan jezika pripada svima, bez obzira na uzrast, pol ili rasu. Ovaj dan mogu proslavljati učenici, nastavnici, škole i druge ustanove, učešćem u već postojećem događaju ili organizovanjem sopstvenih aktivnosti, što je i danas slučaj jer je radost dvostruka. Iz tog razloga baš danas, okupili smo se ovde da damo podršku jednoj novoj ideji , veliku podršku Edukativnom centru da upotpuni svoj asortiman i pored obuka za razne profile omogući svojim polaznicima pa i zaposlenima a verujem i svim drugim zainteresovanima da dodatno usavršavaju svoje znanje i edukuju se stručnom literaturom koja će se naći u novootvorenoj biblioteci Edukativnog centra“.
„Pokrajinska vlada aktivno i vrlo rado učestvuje na svim manifestacijama koje promovišu pisanu i kvalitetnu literaturu. Tako već dugi niz godina u Pokrajinskoj vladi tiho, ali vrlo berićetno posluje biblioteka koja broji preko 17.000 naslova beletristike, klasika, lektira i stručne literature i gotovo 2000 korisnika književnog fonda. Jedan deo literature smo sa radošću donirali sada već formiranoj biblioteci Edukativnog centra i sigurni smo da će naša saradnju u budućnosti biti na vrlo visokom nivou, jer će Pokrajinska vlada veći deo stručne literature usmeravati u ovu novootvorenu biblioteku i na taj način omogućiti da polaznici mogu koristiti usko stručnu literaturu u skladu sa vremenom, jer, moramo priznati, nauka brzo napreduje i potrebno je da uvek budemo u koraku sa vremenom“, naglasio je Branko Ćurčić.
Na samom kraju svog izlaganja potpredsednik Pokrajinske vlade Branko Ćurčić je istakao kao je formiranje jedne biblioteke jako ozbiljan posao i izrazio radost što je uspostavljena još jedna.
„Biti član biblioteke je čast i mnogo govori o načinu razmišljanja svakog pojedinca. Sve čestitke zaslužuju kolege koje su se potrudile da nam se obrate i prikupe neophodan fond, kako bi korisnici Edukativnog centra imali kvalitetno štivo i učila. Čestitam timu Edukativnog centra i još jednom se zahvaljujem svim prisutnima što ste danas sa nama i svojim prisustvom dajete podršku ovako važnom projektu“, završio je svoje obraćanje Branko Ćurčić čime je i zvanično otvorena Biblioteka Edukativnog centra za obuke u profesionalnim i radnim veštinama.